dünyayı küçülten aile

Kömür Limanı – Saroz

kömür panorama
Kömür Limanı

Daha önceki birer günlük küçük Burgazada ve Karaburun (Karadeniz’deki) kamplarımızdan sonraki ilk ciddi kamp deneyimimiz Kömür Limanı oldu. Gitmeden önceki heyecanımıza kamp sonrası mutluluğumuzu da ekleyerek sizinle paylaşmak istiyoruz.

kömür tabela
Üstü kırmızıyla boyanmış yer Kömür Limanı
Kömür Limanı, Çanakkale’nin Saroz Körfezi’nde yer alan, Gelibolu merkezi geçtikten sonra anayoldan içeri 17 km gidip ulaşabileceğiniz, hala çok geniş kitleler tarafından işgal edilmemiş cennet koylarımızdan biri. Bu 17 km’nin 11 km’si normal patika bir yol, kalanı ise biraz daha kötü taşlı bir patika yol ama aheste aheste keyifle yolu bitiriyorsunuz. Patika yolun devamında Kömür Limanı tepeden harika görünüşü ile karşılıyor.
Koya vardığınızda birkaç konteynır ev, karavanlar ve sahil kısmında da çadırları göreceksiniz. Koyun her noktası temiz olduğu için istediğiniz bir köşeye yerleşebilirsiniz. Yalnız dalış için gelen ekiplerin dibinde olmazsanız iyi olabilir. Kömür Limanı dalışçıların uğrak yeri olduğundan tüplerini doldurmak için zaman zaman gürültü yapabiliyorlar; fakat biz çok rahatsız olmadık.
Koyda elektrik bulunmuyor. Sürekli akan bir çeşmesi var. Biz pratik kamp duşumuzu bu su ile doldurarak rahatlıkla duşumuzu alabildik. Bir bayan, bir de bay olmak üzere çok temiz olmasa da idare edilebilecek tuvaletler bulunuyor. Bir de köyün vakfına ait olan kafeteryası var. Sıcak soğuk içeceklerinden tostuna sosislisine kadar var. Zorda kalınca rahatlıkla ihtiyacınızı görebileceğiniz seçenekleriniz mevcut, hem de kararında fiyatlar ile.
şınorkelTüm bu detaylardan sonra denizin güzelliğinden bahsetmek en keyifli konu olsa gerek. Berrak suyu, temizliği, denizaltı canlılığıyla hem şnorkelle keyif alabileceğiniz hem de dalış yaparak tadını çıkarabileceğiniz harika bir koy. Genelde soğuk olduğu söyleniyor; fakat biz gittiğimizde çok ideal bir serinlikteydi.
Denizin kısa bir mesafesi taşlık daha sonra bir anda derinleşiyor.
Gün Batımı
Gün Batımı
Koyda elektrik olmadığından geceleri koydaki karanlık çok keyifli oluyor. Tabi arada fenerlerini gözünüzün içine tuta tuta geçenler olabilir.
Akşamları mangalınızı yakabilirsiniz, çünkü hemen hemen herkes bu şekilde akşam yemeğini yiyor. Biz bir akşam da mangalı makarna yapmak için bile kullandık 🙂
Kampta çöp kutusu olmadığı için büyük çöp poşeti yanınızda getirmeniz iyi olur.
Taşlık bir sahil olduğu için çadırın içine hem mat hem de şişme yatak olursa çok daha rahat edersiniz.
Deniz için de kıyıdaki deniz kestanelerinden etkilenmemek için deniz ayakkabısı kullanabilirsiniz. Palet getirenler için ihtiyaç olmayacaktır.
Yanınızda getireceğiniz yiyecek ve içecekleri soğuk tutmak için araba çakmaklığından çalışan akülü buzluk veya  büyük köpük kutu kullanabilirsiniz. Biz büyük kutu içine buz ve donmuş su şişeleri koyarak bu şekilde 2.5 gün rahatça idare edebildik.
Genel anlamda şikayet ettiğimiz bir durum olmadığından ilk büyük kamp deneyimimiz harika geçti. Belki de devamını yapmamız için bizi fazlasıyla heyecanlandırdı.
Yeni bir kamp macerasında görüşmek dileğiyle, hoşçakalın 🙂
 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir