dünyayı küçülten aile

Yurtdışı Seyahatine Çıkmadan Önce İncelemeniz Gereken 14 İpucu

yazı1Zamanı iyi değerlendirmek, gezgin olmanın en önemli niteliklerinden biridir. Daha önce yurtdışı seyahati deneyiminiz olsa da olmasa da, bilmediğiniz bir ülkeye giderken belli başlı konularda önceden kendimizi hazırlamak her zaman işe yarar. Bu nedenle sizler için küçük ama faydalı bir liste hazırladık.

1- Gezilecek Yerlerin Listesini Çıkarın

 

1
Keşfetmek amaçlı yapılan yurtdışı gezileri genellikle, o ülkeye veya şehre yapılacak tek seyahat olduğu için gitmeden yerli / yabancı bloglardan gezilecek yerlerin önerilerini almakta fayda var. Gitmeden, şehirler için hazırlanan özel kitapçıklardan edinebilirseniz, ziyaret ettiğiniz yapı hakkında kendi dilinizde bilgiler de edinmiş olursunuz. Böylece yerel bir rehbere ihtiyaç duymadan gezebilirsiniz.

2- Yerel Tur Firmalarının Haritalarından Faydalanın

2

Özellikle Avrupa ülkelerinin çoğunda olan Hop On- Hop Off tarzı turların özel olarak hazırladığı haritaları bilgisayarınıza indirip, A3 boyutunda renkli çıktısını alabilirsiniz. Bu haritaların en sevdiğimiz özelliği, gezilecek yerleri özel olarak kendiliğinden işaretlenmiş olarak hazırlanıyor olmaları. Böylece en önemli yapıtları hangi gün gezeceğimizi kolayca planlayıp, diğer planları kolayca adapte edebiliyoruz.

 

 

3- Ulaşım Haritası Çıkarın

3
Gittiğiniz şehrin raylı sistem haritasını çıktı alın. gezeceğiniz yerlerin hangi duraklara yakın olduğunu işaretleyin. Böylece, aramakla zaman kaybetmeden rahat rahat gezebilirsiniz.

 

 

4- Şehir Kartı Edinin

 

4
Gezeceğiniz şehrin eğer Şehir Kartı varsa, mutlaka ilk iş bir turist danışma merkezine gidin ve edinin. Hem en önemli müze ve galerilere giriş avantajı elde edeceksiniz, hem ulaşıma para ödeme derdiniz olmayacak, hem de kart ile verilen sürpriz öneri ve hediyelerden faydalanmış olacaksınız.

 

5- Şehrin Yerlisi Olmak Nasıl Olur? Araştırın.

5

Gideceğiniz ülke halkının giyim tarzı, kullandığı dil, inandıkları din ve toplumsal özelliklerini önceden bilerek gitmeniz, sizi turist soğukluğundan sıyırır. Kolayca dünyalı olursunuz. Hem görüntü hem de tavır olarak bölge halkı gibi gezdiğinizde, daha samimi tavırlarla karşılanırsınız. Bu da beraberinde tahmin edemeyeceğiniz sürprizler getirir.

6- Erken Uyanın

6
Eğer bir Gezengil olmak istiyorsanız, gece kaçta uyursanız uyuyun sabah güne erken başlamalısınız. Gün içerisinde planladığınız rotanın dışına aniden çıkabilmek işte böyle mümkün olur. Geriye dönüp baktığınızda fazladan her saniye için kendinize teşekkür edeceksiniz.

7- Yemekleri Bölüşün

7
Türkiye kadar zengin mutfağı olan ülkeler yok sanıyorsunuz ama dünyanın tek orjinalleri biz değiliz. Her gittiğiniz yerde Mc Donald’s aramaya son verin ve yerel lokantalara giderek garsonun size bir şeyler önermesine izin verin. Aynı şeyden sadece 1 porsiyon isteyerek, farklı bir sürü lezzet tadabilirsiniz. Menüsü olmayan yerlerde önceden pazarlık etmeyi de ihmal etmeyin tabi.

8- Ünlü Mekanlar ile Kendinizi Kısıtlamayın

8
Önemli restaurant tavsiye eden siteler bilmediğimiz ülkelerde can kurtarıyor, evet. Ama turistik yerler dışında da şehrin en meşhur yemeğini denemeden dönmemenizi öneririz. Çok meşhur olduğunda mekanlar özünden kaybedebiliyor. En azından karşılaştırmış olursunuz.

9- Paranızı Bir Seferde Bozdurmayın

9Özellikle güvenliğinden çok emin olmadığınız ülkelerde günlük ihtiyacınız kadar para bozdurmanızı öneririz. Ayrıca pasaport cüzdanları ve sırt çantalarındaki fermuarlı iç kısımlar da hayat kurtarıyor. Tedbriri elden bırakmayın.

10- Otobüs İle Gece Yolculuğu Tercih Edin

10
Geçiş yapacağınız şehir veya ülke arasında en az 6 saat varsa, mutlaka otobüs ile gece yolculuğu tercih etmenizi öneriyoruz.Otel konaklamasına vereceğiniz bir gecelik ücreti arttırarak seyahatinizde tasarruf sağlayabilir; ya da gezinize katacağınız yeni bir renk için kullanabilirsiniz. Otobüs biletlerini seyahatiniz öncesinde internetten satın alarak kafanız rahat gezebilirsiniz.

11- Yanınızda Not Defteri Götürün

11
El yazınızla yazılmış seyahat notları ileride hazine değerinde olacak. Gittiğiniz yerlerle ilgili izlenimlerinizi, duygularınızı, notlarınızı küçük not defterinizde biriktirin. Tarihe iz bırakmış olursunuz.

12- Arkadaş Edinin

12

Gittiğiniz ülkelerde kendiniz için yapabileceğiniz en büyük iyilik, orada biriyle sohbet etmek olacaktır. Dünya’nın bir yerinde gülümsemenizi bilen bir insan var etmiş olacaksınız.

13- Bütün Duyularınızla Gezin

13Sadece uzaktan bakmak yetmez, dokunun, koklayın, dinleyin. Uzun uzun yapın bunların hepsini… Bir gün bambaşka bir yerde duyduğunuz bir ses veya koku sizi oradaki hatıralarınıza yeniden yolculuk ettirecek.

 

 

14 – Kendinizi Haritada Hayal Edin

14

Bir an durun ve sadece haritadaki yerinizi düşünerek buna odaklanın. Tüm kainatın parçası olmak, işte gezengil olmak bu…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir