dünyayı küçülten aile

Bebekle Seyahat İçin Bavul Hazırlama Listesi

Bebekle seyahat planlamadan önce yapmanız gerekenlerin olmazsa olmazı liste yapmak. O kadar çok ıvır zıvır ve detay var ki bebeklerle ilgili; buna mecbur bırakıyor. Sanırım bebekle seyahat için ilk 5 ay ve 3 yaş sonrası taşınacak eşyaların kolaylığı açısından en ideali. Biz ilk uzun seyahatimize Bade 10 aylıkken çıktığımız için ve gittiğimiz yer glamping alanı olduğu için listemiz epey kabarıktı. Tek iyi tarafı yazın çıktığımız için en azından giysilerimiz inceydi. İlk önce gözümüz korktu; ama başardık 🙂 Listeye göz atmadan önce bebekle seyahat planlamadan önce bilmeniz gerekenler yazımızdan diğer detaylara da bakabilirsiniz

Bade 10 aylıkken yürümeye başlamıştı. Dişi çıkmasa da ek gıdada epey yol katetmiştik. Ama yine de ana beslenmesi formül mamaydı. Temizlik malzemeleri, giyim kuşam, yiyecek hazırlama malzemeleri, oyuncaklar, denizde lazım olacaklar, tıbbi malzemeler, ya lazım olursa diye aldığımız bir sürü ıvır zıvırla İstanbul’dan Fethiye’ye doğru sabaha karşı yola çıktık.

Yolculuğumuzu Bade’nin gece uykusuna göre ayarlayarak yolda sıkılmasını engelledik ve rahatça yol aldık. Bade uyandığına Kabak koyuna varmak üzereydik. O kadar çok eşyayı Fethiye’ye kadar götürmek neyse de Kabak koyuna indirmek biraz gözümüzü korkutmuştu; ama hiç de sorun olmadı.

Bavul hazırlığımızı Bade’nin bez, alt açma bezi, mama, ıvır zıvırlar vs gibi ihtiyaçları için bir kabin valiz ve hepimizin kıyafet ve diğer ihtiyaçları için bir büyük boy valiz şeklinde yaptık. Bavulların içinde bavul düzenleyiciler kullandık. Böylece kıyafetlerimizi kullandıkça dağılmadı. Gelelim listemize 🙂 Listeye koyduğumuz ve kullanmadığımız şeyleri de ekliyorum. Siz kendinize göre ekleme çıkarma yaparsınız. Bade şu an 1 yaşını geçti.Bizim aklımıza gelmeyen bir şey varsa, sonraki seyahatler için siz de bize iletin.

Kıyafetler
Mevsime göre bu liste güncellenebilir. Biz haziran ayında yola çıktık. Bu nedenle bu deneyimimizi paylaşacağım. Yeni yürümeye başlayan bebekle seyahat edecekseniz dizini örtecek bolca tayt kesinlikle öneririz. Düş, kalk derken dizleri koruyor. Bu mevsimde uzun kollular genelde akşam “belki” kullanılıyor. Çok kalın olmasın ama yanınızda olmasında fayda var. Güneşe belirli saatlerde çıkması uygun olacağı için gölgede oyalanırken toz, toprak, kum, su vs ile içli dışlı olan bebeklerin kıyafet değişimi mecbur olabiliyor. Giysi adetlerinizi bunu göz önünde bulundurarak belirleyin.


bebekle seyahat için kıyafet listesi

Tıbbi Malzemeler
Umarım hiç ihtiyacınız olmaz. Ama bavulunuzda bir ilaç çantası bulundurmanızda yarar var. İçine kendi ihtiyacınız olabilecek ağrı kesici, kas gevşetici, mide ilacı vs de ekleyip bavulun en dibinde ne olur ne olmaz yer verin. İlk yaz tatilinizse gitmeden son doktor randevunuzda bebeğinize özel tavsiyeler alabilirsiniz.

bebekle seyahat için tıbbi malzemeler listesi

Deniz Malzemeleri
Sizin ve bebeğinizin ilk defa deneyimleyeceği deniz keyfi için alabileceğiniz o kadar çok şey var ki. O kadar yol taşıyorsunuz yanınızda, ama bebeğiniz ya deniz soğuk diye ağlıyor ya da aldığınız şeyler dışında kumla taşla oyalanıyor 🙂 Ama ya lazım olursa değil mi? 🙂 Zaten o kadar eşya taşıyoruz ha bir eksik ha bir fazla 🙂

bebekle seyahat için deniz malzemeleri listesi

Temel İhtiyaçlar
Bu olmazsa olmaz malzemeler 10 aylık, formül gıda ile beslenen, paytak paytak yürüyen bir Badecik için geçerlidir. Siz kendinize göre eklemeler mutlaka düşünün. Özellikle kameranızı mutlaka alın ki, bebeğiniz uyurken odanıza yakın bir yerde kamerayı önünüze koyup partnerinizle başbaşa vakit geçirebilin. Çekirdek falan çitleyin 🙂

bebekle seyahat için temel ihtiyaçlar listesi

Yeme – İçme Malzemeleri
Bade dişsizliğine rağmen simit veya bisküvi bile yiyebiliyordu. Ek gıdaya geçtiğinden beri gittiğimiz yerlerde yediğimiz şey çok absürt değilse genelde tattırdık. Ana yemek olarak bizimle yemiyor ama eline mutlaka bir şey tutuşturuyoruz. Gittiğimiz glamping kahvaltı ve akşam yemeği dahil olduğu için yanımızda ek olarak kemirmesi için meyve götürdük. Akşam yemekleri doğal ve genellikle sebze içerikli olduğu için ayak uydurmamız zor olmadı. Eğer yemek konusunda bebeğinize uygun bir yerde değilseniz küçük kamp ocaklarından yanınızda götürüp gittiğiniz yerden alacağınız sebzeleri haşlayabilirsiniz. Gece mama için uyanan bebekler için odanıza küçük elektrikli cezve veya uzun saatler sıcak tutan bir termos öneririz.Boş kavanozu ise yolda köy yoğurdu veya doğal çorba yapan bir yer bulursanız lazım olabilir diye ekledim.

bebekle seyahat için yeme- içme listesi

Umarım listemizin faydası olur. Bu listeye ek olarak elimizin altındaki sırt çantamıza Bade’nin favori kitap ve oyuncaklarından, mama ve alt değiştirme malzemelerinden, müslin, yedek giysi gibi aniden lazım olabilecek şeylerden koyuyoruz. Bu çanta zaten hep sabit. Her şey hazırsa kendi mini minnacık çantalarınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz 🙂Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir