dünyayı küçülten aile

Keşfet | Manisa’nın Şirin İlçesi Salihli

gezengiller-manisa-salihli
Kurşunlu Kaplıcaları Mevkii

Gezengil olmanın ruhunda, henüz keşfedilmemiş olana heyecanla bakmak yer alıyor. İşte tam da bu sebepten bizim için dost diyarı olan Salihli’den bahsedeceğim size. Çok bilinen her yere yakın; ama ismen az bilinen Salihli, Manisa’nın bir ilçesi. Ege Bölgesi’nin kendine has huzuru her yanı kaplamış durumda.

Yemyeşil doğası ve çevresindeki heybetli  dağları ile hem sakin hem de hareketli bir ilçe olan Salihli’ye gitme sebebimiz çok sevdiğimiz dostlarımızın orada yaşaması aslında. Gitmişken memleketimizin gizli cenneti hakkında güzel şeyler öğrendik. Enerjisi müthiş bir yer.

Salihli’nin Nesi Meşhur?

Geçtiğiniz yollarda bolca, üzüm bağı, domates tarlası, kavun tezgahları,  zeytin ağacı ve kiraz ağacı görebilirsiniz. Bölgesel özelliklerinden dolayı peynirleri de harika. Salihli Merkez’de yerel bir peynirciden “İzmir Tulum Peyniri”  almanıgezengiller-salihli-köfteci-ali-ustazı kesinlikle tavsiye ederim. Almadan önce tadına bakmanıza da müsaade ediliyor.gezengiller-salihli-köfteci-ali-usta-2

Kendinize ve sevdiklerinize bir aktardan Manisa’nın meşhur mesir macunundan da alabilirsiniz. Özellikle kavanozda satılanları tavsiye ederim. İçindeki 41 çeşit baharat sayesinde bağışıklığınız demir gibi olur ve tüm kış günde 1 tatlı kaşığı tüketerek direncinizi koruyabilirsiniz.

En sürprizlisini sona sakladım: Köfteci Ali Usta. Salihli ile ilgili araştırmalarınızda Odun Köftesi meşhur olarak görebilirsiniz. Fakat ben sizi Kıbrıs Caddesi’inde bulunan Ali Usta’ya yönlendirmek istiyorum. 46 yıldır bu işi yapan Ali Usta hem hoş sohbet hem de işinde çok titiz. Müthiş bir köfte ekmek yemek istiyorsanız başka bir adrese ihtiyacınız yok.

Salihli’de Neler Olmuş?

Tüm sihirli Anadolu toprakları gibi Salihli’den de birçok medeniyet geçmiş. Hititler’den günümüze birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Salihli, yakın tarihte Osmanlı Padişahlarının avlanmak için geldikleri bir bölgeymiş. Hatta, şimdiki tren istasyonlarının olduğu mevkide tüm heybeti ile salınan kavak ağaçlarının, bölgeye avlanmak için gelen Fatih Sultan Mehmet tarafından buraya diktirildiği söyleniyor. Salihli aynı zamanda dönemin kervan yolu olarak da gezengiller-salihli-atatürkkayıtlarda geçiyor.

Kurtuluş Savaşı döneminde ise Çerkez Ethem yönetimindeki Salihli birlikleri vatan topraklarını savunarak milli mücadeleye destek vermişlerdir. Merkezde bulunan tren istasyonunda Kurtuluş Savaşı sonrası Salihli’ye gelen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün halka sesleniş metnini görebilirsiniz.

gezengiller-manisa-salihli
110 yaşında Anadolu Çınarı’nın gölgesinde büyüyen çocuklar <3

 

Salihli’ye Gitmişken…

gezengiller-urlaManisa’nın bu tatlı ilçesine gitmişken mis gibi doğaya doyup biraz da yakın illere bakayım diyecek olursanız, İzmir’e 1 buçuk saatlik bir yolculuk yaparak deniz keyfi yapabilirsiniz mesela. Biz gittiğimizde Urla’da Altınköy adında bir yeri seçtik. Çok kısa ve keyifli bir yolculuktan sonra kendimizi Urla’nın sularına bıraktık. Bu çevrede nereye gitmek isterseniz yeşil yollardan geçiyorsunuz. Bu yüzden il değiştirmek çok keyifli.

Zertum Organik Zeytin & Zeytinyağı Fabrikası Ziyaretimiz.

 

 

 

Bonus: Zertum Organik Zeytin & Zeytinyağı Fabrikası

Ürünlerini “Tanrılara sunulan hediye” mottosuyla satışa sunan Zertum Organik Zeytin & Zeytinyağı fabrikasını gezme fırsatımız oldu. Ciğerlerimize dolan müthiş zeytin kokusu ile birlikte bir zeytinin soframıza ulaşmadan önce hangi evrelerden geçtiğini anlattılar bize. Kendi bahçelerinden sofralarımıza süren yolculuğu anlatırken, lezzetlerinin sırrının ürünlere kattıkları sevgiden olduğunu fark ettik.  Migros, Real, Metro gibi büyük marketlerin yanısıra City Farm gibi organik marketlerde siz de Zertum’u bulabilirsiniz.

 

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir