dünyayı küçülten aile

Kapadokya Hakkında Bilmeniz Gereken Bilgiler

gezengiller-kapadokya-kapak

Konumu itibariyle birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için birçok antik kent ve mimari yapılara ev sahipliği yapan ülkemizin en orijinal ve benzersiz bölgesi neresi desem aklınıza ilk neresi gelir? Kesinlikle Kapadokya!

Kendinizi diyar değiştirmiş gibi hissedeceğiniz Kapadokya yollarında hayal gücünüzü kullanmanıza fayda sağlayacak bilgiler paylaşacağım sizinle.

60.000 Yıl Önce Başlayan Hikaye

gezengiller-yanardağ

Bölge bundan 60.000 yıl önce  Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar gibi etmenlerin aşındırmasıyla oluşmuştur.

Unesco’da Gururumuz

gezengiller-kapadokya-unesco

Göreme Milli Parkı, Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri, Karain Güvercinlikleri, Karlık Kilisesi, Yeşilöz Theodoro Kilisesi ve Soğanlı Arkeolojik Alanı 1985 yılında Unesco Dünya Mirası Listesine girmiştir. Listede 357. sıradadır.

Taş Devrinden Roma İmparatorluğuna

gezengiller-kapadokya-kilise

Paleolitik olarak adlandırılan Eski Taş Devrinden bu yana insanların yerleştiği bir bölgedir. Hititler de bir dönem bu topraklarda yaşamıştır. Roma İmparatorluğu döneminde baskıdan kaçan hristiyanların bölgeye göçmesi ile hristiyanlığın  önemli bir merkezi haline gelmiştir. Kayalara oyulan evler ve mağaralar bölgeyi büyük bir sığınak haline getirmiştir. Bu mağaralar günümüzde de müze olarak gezilebilmektedir.

Kapadokya Neresi? 

gezengiller-kapadokya-harita

Kapadokya’ya gidiyorum dediğinizde, herkes peri bacalarının olduğu Nevşehir’e gideceğinizi bilir. Ancak bu isim,  Nevşehir, Niğde, Aksaray, Kırşehir ve Kayseri illerinin bazı bölgelerini kapsayan bir bölgenin eski adıdır.

Kapadokya’nın Anlamı Nedir? 

gezengiller-kapadokya-at

Farsça Katpa Tuka kelimelerinden gelen ingilizce literatürde Cappadocia  ve Türkçe olarak da Kapadokya olarak günümüze kadar değişiklik göstermiş kelimenin anlamı “Güzel Atlar Ülkesi” demektir.

Yeraltında Gizli Şehirler

derinkuyu_gezengiller

Bölgeye gittiğinizde göreceğiniz muhteşem yapılanmalar yetmedi mi? O zaman sizi bir de yer altına alalım. Bölge dahilinde çeşitli büyüklüklerde 150-200 civarında yeraltı yerleşimi mevcuttur. Tabii, bu sayı yapılan araştırmalarla bu sayı ilerleyen senelerde daha da artabilir. Gittiğinizde derinkuyu yeraltı şehrini gezmeden dönmeyen. Ayrıca geçen yıl kocaman bir yeraltı şehri daha bulundu. Çalışmaları sürüyor. İlk görenlerden olmak için takipte kalın.

Fransız Gezgin’in Gözünden Kapadokya

gezengiller_1800

Fransız bir gezgin 1800’lü yılların sonunda bölgeyi gezmiş ve gördüklerinin resimlerini çizerek bir seyahatname yazmıştır. Bu seyahatnameyi ilk olarak yayınladığında Fransa’daki insanlar onunla dalga geçmiş ve hayal gördüğüne karar vermişlerdir. Şu anda o kitap en çok satan Kapadokya kitabı olarak Fransa’da boy göstermektedir.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir