dünyayı küçülten aile

Aktivite | Macera Parkuru

Fethiye’de yaşadığımız dalış deneyimimiz sonrasında uzun zamandır çok merak ettiğimiz Kabak Koyu’na doğru yola çıkmıştık. Fethiye’nin güzelliklerine baka baka yolda ilerliyorduk ki gözümüze ormanlık bir alanda ağaç bir tabela ilişti “Fethiye Adventure Park.” Haliyle merakımıza engel olamadık ve gidip denemek istedik. Çünkü gezengiller olmak bunu gerektirirdi 🙂

Bu tarz parkurlarda nelerle karşılaşıp nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatan bir liste ile sizi bilgilendirmek istedik ve tabi ki bizim deneyimimizi de yazının sonunda bulabilirsiniz.

1- Macera Parkı Nedir ?

Doğal ortamda ağaçlar üzerine kurulan yada yapay bir ortama kurulan; tırmanma, atlama, ziplining vb çeşitli macera aktivitelerinin yapıldığı parkurlardır.

2- Kimler Katılabilir ?

Hem çocuklar hem de büyükler için kurulan farklı parkurlarda herkes gönül rahatlığıyle eğlenebilir.

3- Tehlikeli mi ?

Vücudunuza giydirilen aktivite kemeri sayesinde parkurda herhangi bir kaza yaşama olasılığı ortadan kaldırılarak güvenlik üst seviyede tutulur. Başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar güvenlik halatlarıyla sisteme bağlı olduğunuz için rahat hareket edebilirsiniz.

 

 

 

4- Gitmeden önce hazırlık yapmalı mı ?

Herhangi bir hazırlık yapmanıza gerek yoktur. Macera parkına gittiğiniz zaman size hem güvenlik hem de parkur ile ilgili tüm bilgileri vereceklerdir.

Bazı parklarda sistemin nasıl işlediğini anlayabileceğiniz zemine yakın küçük bir parkurda sizi oynatıp aklınıza takılabilecek sorulara cevap veriyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

BİZ NELER YAŞADIK ?

Eylül 2016’da henüz ilk sezonunu yaşayan bu park çok ilgili personeli ve eğlenceli parkuru ile içeri girer girmez bizi heyecanlandırdı. Hemen üzerimize atlamaya zıplamaya elverişli kıyafetlerimizi giydik ve spor ayakkabılarımızı ayağımıza geçirdik. Parkurun girişinde bize güvenliğimiz için gerekli olan ekipmanları giydirdiler. Bacaklarımızdan giydiğimiz kalçamıza oturan ve etrafında kancalar olan bir kemer ve kalın eldivenler vererek, bu ekipmanları nasıl kullanacağımızı anlattılar. Sonrasında küçük ve çok yüksek olmayan bir parkurda deneme atlayışı yaptık. Bu aşamada ekipmanları da doğru kullanabilmemiz için ipuçları aldık. Bu kısa eğitimden sonra rehberi aşağıda bıraktık ve parkur başlangıcındaki ağaca tırmandık. Artık doğa ile başbaşa ve yüksekte olmanın heyecanlı moduna çoktan girmiştik.

İlk atlayışta kısa bir tereddüt oluyor ama sonra belimizdeki kemerin güvenli olduğunu hissedince ağaçlar arasında oradan oraya kendini bırakma hissi inanılmaz bir mutluluğa dönüşüyor. Çelik halatlara kendimizi bıraktığımız gibi diğer ağaca doğru enfes bir yolculuk başlıyor. Parkur içerisinde bunun dışında ip üzerinde yürüme ve zikzaklı tahtalardan geçerek karşı ağaca ulaşma gibi aşamalar da var. Belimizdeki halat ve eldivenlerimiz sayesinde bu geçişlerde keyifli ve heyecanlı hissettirdi. Hatta parkur bitince üzüldük bile diyebiliriz.

Özellikle el değmemiş doğaya bu kadar hasret şehir insanları için onlarca yıllık ağaçların arasında havada bir o yana bir bu yana özgürce dolaşmak mutlaka yaşanması gereken bir deneyim. Fethiye’ye yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp bu mutluluğu yaşamalısınız.

Ve son olarak da sizi videomuz ile başbaşa bırakıyoruz 🙂Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir