dünyayı küçülten aile

Kedi Evi Nasıl Yapılır?

kedi-evi-nasil-yapilir

Soğuk havalar geleli epey oldu, günden güne de hava sıcaklığı azalıyor. Kedicikler mutsuz mutsuz köşelere sinmiş ilkbaharı bekliyorlar. Sizce de sokakta her gün yanından geçtiğiniz dostlara sıcak bir kedi evi yapmanın zamanı gelmedi mi?  Özellikle geceleri sokaklar inanılmaz soğuk oluyor. Bazı tatlı insanlar apartman kapısını açarken, bazısı içerideki kediciği sokağa kovalıyor. Her kış olduğu gibi ülke sokak hayvanlarına yardım etmek konusunda ikiye ayrılmış durumda. Bir canlının kötü durumda acı çekmesine göz yummak noktasına nasıl eriyor vicdanlar anlayamasak da sorgulamayı bıraktık. Çünkü, öncelik her zaman başkalarından önce kendi sorumluluklarımız olmalı!

İşte, kısa sürede hazırlayabileceğiniz, ucuz maliyetli sıcacık bir kedi evi örneği. Lütfen ertelemeyin.

Malzemeler: 

  • 2 adet orta boya leğen
  • 1 adet makas
  • 1 adet bıçak
  • Dosya Kağıdı
  • Şeffaf Dosya
  • Renkli Kalem
  • Silikon Tabanca ya da 404 Yapıştırıcı
  • Mandal
  • Eski kumaş / havlu / giysi

Hazırlanışı

-İlk olarak leğenlerden birine bir kedinin girebileceği büyüklükte kapı açıyoruz. Kediler kafalarının geçebileceği her yerden geçebilecekleri için çok büyük bir kapı açmamanızı öneririz. Ne kadar küçük olursa o kadar az soğuk hava girer hem. Bıçak, makas ya da bahçe makası tercih edebilirsiniz. Üstte kalacak leğen hazır.

-Altta kalacak olan leğenin üste yapışacak kısımlarına silikon veya 404 yapıştırıcı sürün. Üst leğende denk gelecek boşluğu hesaba katmayın aman unutmayın. Fazla sürmüş olursunuz. Biz, hem yapıştırıcı hem silikon kullandık.

-Delik açtığınız leğeni, yapıştırıcı sürdüğünüz leğene aynı yerleri denk gelecek şekilde oturtun. Mandallarla birkaç kısmı tutturup, bekletin. Yapıştırıcı daha sağlam etki edecektir. Bu esnada evin yazısını hazırlayabilirsiniz.

-Maalesef, sokaktaki kedi evlerini çöpe atan rezil zihniyet hala aramızda yaşadığı için üzerine not yazmakta fayda var. En azından ne olduğunu bilmediği için çöpe atanlara karşı bir önlem oluyor. Renkli kalemlerle istediğiniz şekilde “Kedi Evi” yazdıktan sonra, “lütfen atmayın” diye eklerseniz iyi olabilir. Biz öyle tercih ediyoruz. Bu kısım sizin yaratıcılığınıza bağlı. İsterseniz fotoğraf bile basabilirsiniz. Atmamaya ikna edelim kafi. Bittikten sonra giriş kenarları tırtıklı ise bantlayabilirsiniz bizim gibi. Süsleme size kalmış 🙂 Hazırladığınız yazıyı yağmurdan ve kirden etkilenmemesi için dosya kağıdına koyup üst leğene bant veya silikonla yapıştırabilirsiniz. İçine kumaş, havlu, sıcak tutacak eski eşyalar da koyun ki yerin soğuğunu çekmesin. İşte bu kadar!

 

kedi_evi-gezengiller

 

Bonus: Evinizde kediniz varsa tatlı kıskançlıkları ile eğlenebilirsiniz siz de 🙂

kedi- evi- gezengillerkedi evi- gezengiller

Bonus2: Siz de evinizde sizi böyle mutlu eden bir dost olsun istemez misiniz? Kendi işini kendi gören, sadece sıcak bir yuva, sevgi ve mama ile size sonsuz sevgi sunabilecek sokaktan bir kediyi sahiplenebilirsiniz. Bu mutluluğun tarifi yok. İşte geçen yıl sahiplendiğimiz Pıtırımız 🙂

kedi_evi-gezengiller-kedi2 thoughts on “Kedi Evi Nasıl Yapılır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir