dünyayı küçülten aile

İstanbul’dan Günübirlik Kaçabileceğiniz Sonbahar Rotaları

istanbul'dan günübirlik

Sosyal yaşamın vazgeçilmezleri hep şehirlerde toplanmış olsa da, şehirden çok da uzak olmayan ama epey uzaklaşmış hissi veren, kargaşadan izole yerlerde soluklanmaya ihtiyaç duyuyoruz. Tam da bu anlarda teknolojiyi en aza indirgeyip, yanımıza kitap, dergi, müzik depolayıp ruhumuzu ehlileştirebileceğimiz yerler arayışına başlıyoruz. İşinizi biraz kolaylaştıralım diye size bazı alternatif İstanbul’dan günübirlik kaçış rotasyonları derleyelim istedik. Birini seçin ve hafta sonu kendiniz için güzel bir şeyler yapın!

Her ne kadar sonbahar dirilişi temsil etmiyor gibi görünse de, her bitiş bir başlangıçtır umudunu görmenizi istiyor ve sonbaharın tadını çıkaracağınız  rotasyonları sizinle paylaşıyoruz.

1 – Yedigöller Milli Parkı

İstanbul'dan Günübirlik Yedigöller

 

Bolu iline bağlı olan Yedigöller, İstanbul’a yakınlığı sayesinde günübirlik kaçıp sonbaharın tadını çıkarabileceğiniz rotasyonlardan biri. İster günübirlik gidip trekking yapabilirsiniz, isterseniz sonbaharın her rengini bir arada yakalayabileceğiniz fotoğraflar çekebilirsiniz. Günübirlik yorucu olur diyorsanız, çadırınızı alıp doğa ile iç içe bir gece geçirerek sabah muhteşem bir manzaraya uyanabilirsiniz. (İstanbul – Yedigöller arası 310 km)

2- Sapanca

İstanbul'dan Günübirlik sapanca-gezengiller

 

Sakarya’nın en küçük yüzölçümüne sahip Sapanca ilçesi, İstanbul’dan kahvaltı için bile gidilebilecek yerler arasındadır. Sahili öyle güzel ve sakindir ki, kendinizi gökyüzüne yakın hissedersiniz. Sahilden kiralayabileceğiniz deniz bisikletleri ile karadan uzaklaştıkça ufka doğru sonsuz bir huzurun içinde bulacaksınız kendinizi. Güzel bir kahvaltı sonrası kahvaltı keyfi isteyenler için Sapanca iyi bir tercih.  Vaktiniz bolsa yakındaki Maşukiye’ye de uğrayabilirsiniz. (İstanbul – Sapanca arası 137 km)

3- Ağva

İstanbul'dan Günübirlik Ağva - gezengiller

 

Şehirden kaçış için Ağva’yı tercih etmenize neden olabilecek en önemli nedenlerin başında şirin mi şirin göl kenarı otelleri. Tuhaf bir şekilde romantik bir havası var Ağva’nın. Otel imkanları, şömine, jakuzi, göl manzaralı ahşap balkonlar da eklenince zihninizi her şeyden uzaklaştırıp romantizme doyabiliyorsunuz. Dekorasyonu ruhunuzu şımartacak otel tercihlerinizi booking.com üzerinden araştırarak yapabilirsiniz. Otel imkanlarının yanı sıra gölde bisiklete binebilir, gölde tekne turuna katılabilir, atv kiralayıp maceraya atılabilir, trekking yapabilir ya da kumsala gidip sonbahar rüzgarlarının ve sakinliğin tadını çıkarabilirsiniz. Ekstradan romantizm yüklü bir kaçış olacağını da mutlaka belirtmeliyim. (İstanbul – Ağva arası 108 km)

4- Abant

İstanbul'dan Günübirlik Abant - Gezengiller

 

Aslında kışın karlar içinde apayrı bir manzaraya sahip olsa da sonbahar keyfi için de tercih edilebilecek bir yer Abant. Gittiğinizde kış güneşinin keyfini yaşayıp mangalda sucuk ekmek keyfi yapabilirsiniz. Faytonla gezinti yapabilir, ya da göl kenarında aheste yürüyüşlerle doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Köylülerin hazırladığı malzemelerin satıldığı pazara da girmeden dönmeyin deriz.  (İstanbul – Abant arası 277 km)

5-  Cumalıkızık

İstanbul'dan Günübirlik cumalikızik gezengiller-

 

Cumalıkızık Bursa’da yer alan eski bir Osmanlı köyüdür. Özünü ve görüntüsünü hala koruyan bu köyde dolaşırken kendinizi geçmişte dolanıyor gibi hissedebilirsiniz. Köyden organik ve el işi ürünler satın alabilirsiniz. Ayrıca mutlaka Köy kahvaltısı yapmalısınız. Ev yapımı reçeller muhteşem. (İstanbul – Cumalıkızık arası 169 km)Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir